Географічне розташування України, особливості рельєфу і кліматичних умов зумовили різноманіття рослинного світу країни. Рослинний світ України по-своєму унікальний.
На території держави налічується більше 30 тис. видів рослин, що займають біля третини усієї території. Багатою рослинністю характеризуються суша, морські узбережжя, прибережні води, озера і річки. В Україні знаходиться близько 80 видів дерев, 280 видів кущів, 985 видів трав'янистих однорічних рослин. У лісах України переважають дерева сосни, буку, дуба, ялини. Також можна зустріти насадження граба, липи, берези, клена, вільхи, тополі і інших видів дерев. Одним з основних деревних видів в лісистій місцевості Українських Карпат є бук європейський. Улісах України також переважають два види ялини - європейська ялина (ялиця) і гірська. В усіх лісових масивах ростуть ясен звичайний, осика, біла і чорна тополі, і вільха. У лісах України дуже багато ягід - суниці, малина, ожина; грибів - білих, підберезників, маслять; також зустрічаються груші, яблуні, черешня і лікарські рослини.
У Криму росте близько 2400 видів рослин. У лісах і парках Південного берега Криму в субтропічному кліматі зустрічаються дуб пухнастий, фісташка, судакська сосна, ялівець, який занесений в Червону книгу і вічнозелені види дерев. У Криму, недалеко від Судака розташовується найбільший в Європі ялівцевий гай, повітря в якому має лікувальні і ранозагоювальні властивості.
Степова рослинність збереглася на невеликих ділянках сходу країни, в передгір'ях Криму, на піщаних косах Азово-Чорноморського узбережжя. У лугових степах поширені злаки - типчак, ковила, тонконіг вузьколистий, а також незабудки, конюшина, маренка, шавлія лугова і інші види.
Україна дуже багата лікарськими рослинами, які використовуються в медицині. До них відносяться шавлія, кульбаба, валеріана, шипшина, фіалка трьохколірна, дурман, материнка звичайна, барвінок малий, ромашка, чорниця, лепеха звичайна, суниця лісова, брусниця, чорна смородина, малина, калина, меліса, м'ята перцева, адоніс весняний, лаванда, звіробій, кропива, золототисячник, чистотіл, подорожник, обліпиха, цикорій і багато інших.
Більше 400 видів рослин нашої країни відносяться до рідкісних і зникаючих видів і занесені в Червону книгу.