Ми знаємо, що комахи мають складні інстинкти. Але серед них інтелектуалами можна назвати саме звичайних мурах. Вони здатні постійно навчатися, а потрапивши у надзвичайну ситуацію можуть приймати "розумні” рішення.
Якби робочі мурахи систематично не підвищували свій "кваліфікаційний” рівень, мурашиній сім’ї навряд чи вдалося б вижити.
Це суспільні комахи, сім’я яких складається із 2 каст:
1) каста робочих найпоширеніша і являє собою безкрилих, не здатних на розмноження самок, які виконують всі необхідні справи – добування їжі, піклування про потомство, захист від ворогів;
2) каста самців і самки-цариці, які виходять із лялечки з крилами. Після шлюбного польоту відбувається запліднення, після чого самці скоро гинуть, а цариця відкидає (відгризає собі) крила і шукає місце для гнізда. Вона стає засновницею сім’ї, відкладає яйця.
Кожна мураха, навчившись чомусь новенькому, може навчити цьому інших. Відкриття однієї мурахи може стати досягненням всієї сім’ї і передаватися із покоління в покоління. Але у різних статей розумові здібності відрізняються. Самці ніяких талантів не мають, мабуть, тому що їм відведена роль пасивних "бездельников”. Тому у багатьох видів самців безжалісно вбивають. Таким чином, мурашник – це жіноче царство.
Щоб успішно навчатись, необхідно добру пам’ять, і мурахи на неї не скаржаться. Якщо їхню стежку перегородити незвичайним лабіринтом, вони обов’язково знайдуть прохід і повернуться до мурашника. За дослідженнями, робочі мурахи пам’ятають свої стежки протягом 4 днів.
Мурахи виявилися здатними розв’язувати, навіть, логічні задачі. Наприклад, біля мурашника ставили паперову квітку. На одній пелюстці крапнули цукровим сиропом. Мурахи швидко її знаходили і досхочу живилися. Потім відрізали кінчик пелюстки з сиропом і наносили його на іншу.
Мурахи спочатку бігли по протореній доріжці на зрізану пелюстку, але не знайшовши поживи, почали шукати в іншому місці і, звичайно, знаходили. Що цікаво в цьому досліді: 4 перші пелюстки, комахи обстежували вже без цукру, а починаючи з 5-тої, вони до зрізаної вже не поверталися, а зразу ж рухалися на ту, яка була поруч із краплею. Важко сказати, яким правилом вони користувались. Можливо, вони запам’ятали, що корм необхідно шукати на сусідній пелюсточці, а можливо здогадались, що на вкороченій пелюстці поживи вже немає, а вона знаходиться на сусідній?
Мурахи, як і інші тварини полюбляють погратися. Вони хапаються лапками або щелепами і катаються по землі. Погравшись деякий час вони відпускають один одного.