Кажуть, рослини реагують на слова господаря і на музику, яка грає в приміщенні, - все це настільки незвично, що свого часу заінтригувало вчених, і так появилися фітопсихологи, що досліджують психологію рослин. ЗДАТНІСТЬ ВІДЧУВАТИ Найновіші результати досліджень показали, що деякі припущення, які раніше вважалися неймовірними, підтвердилися. До того, як з'явилися результати цих досліджень, ніхто не вірив, що рослиниможуть відчувати біль чи задоволення. Зараз вже ніхто не сумнівається в тому, що рослини мають високорівневу емоційну активність. Раніше це вважалося неймовірним. Проте до цих пір точно невідомо, яким є рівень реактивності рецепторів рослин, але з упевненістю можна сказати, що реагують вони досить імпульсивно.
НОВІ ГОРИЗОНТИ Незважаючи на наше переконання, що рослини - це досить статичні організми, відзняті кадри, показані в прискореному темпі, демонструють, що рослини повертаються у бік світла, випускають вусики, за допомогою яких закріплюються на поверхні, і миттєво реагують на розростання сусідніх рослин. Новітні дослідження показали, що дерева деяких видів можуть відбивати атаки комах-шкідників. Виявляється, що рослини, на які напали шкідники, виділяють хімічні субстанції, що нагадують феромони (субстанції, що дають сигнал представникам свого ж виду і відлякують інші організми). Листя сусідніх дерев того самого виду, "прочитавши" таке хімічне послання, починають виробляти отруйні речовини, що знищують комах-шкідників. Цей незвичайний спосіб самозахисту демонструє усвідомлений зв'язок між деревами одного виду.
ВЗАЄМОДІЯ З ОТОЧЕННЯМ Рослини впливають на оточення і дуже субтильно реагують на отримані ззовні імпульси. Запах, зовнішній вигляд або забарвлення - це дуже важливі сигнали, які приваблюють або відлякують інші організми. Одні рослини приваблюють метеликів і бджіл своїм солодким ароматом, інші боряться з сусідами, виробляючи сильнодіючі речовини, наприклад, нікотин. Видатний селекціонер Лютер Бурбанк вивів безліч нових гібридів у результаті вдалого схрещування різних видів. Він стверджував, що найважливішим фактором успіху під час роботи з селекції було лагідне поводження з рослинами. Він впливав на рослини за допомогою ніжних слів і відповідної музики. Лютер Бурбанк вмів розмовляти з рослинами.
РЕАКЦІЯ РОСЛИН Дослідники підключали кімнатні рослини до детектора брехні, щоб спостерігати їхню емоційну активність, ставлення до добра чи зла. Досліди показали, що кімнатні рослини відрізняють «добрих» людей, які ставляться до них гарно, від «злих», що зривають з них листя. Коли така «зла» людина входила до кімнати, детектор брехні фіксував зигзагоподібні лінії високої амплітуди, якщо ж у кімнату заходила «добра» людина, то про це сигналізувала злегка вигнута лінія. Відомо, що на тварин позитивно впливає музика. Це давно використовують люди, що займаються тваринництвом, оскільки тварини, «які слухають музику», швидше ростуть. У 1968 році одна американська вчена вивчала вплив музики на кімнатні рослини. Вона з'ясувала, що музика Баха і Шуберта має позитивний вплив на рослини: їхнє листя і пагони під час сеансу тягнулися в сторону джерела звуків. Рок-музика не сподобалася рослинам, викликала у них негативну реакцію. Вона не тільки гальмувала ріст кімнатних рослин: їхні пагони і листя відхилялися від джерела звуків, немов хотіли уникнути його. Експеримент також показав, що якщо в приміщенні протягом 8 годин без перерви грає рок-музика, то незабаром це призводить до в'янення та загибелі кімнатних рослин. І навпаки, якщо в один і той же час включати в приміщенні класичну музику, то це спричиняє прискорення росту рослин.
Автор: Наталія Олексіївна flowervenue.com |